Europass CV Nasıl Yazılır?

Europass dokümanları, Avrupa Birliği düzeyinde bir eğitim programına girmek isteyen veya iş arayan Avrupa vatandaşlarının gönüllü kullanımına açık ve sahip oldukları niteliklerini ve yeterliliklerini daha iyi göstermelerinde yardımcı olmak amaçlı yetkinlik ve yeterliliklerde şeffaflığı sağlayan bir dokümanlar klasörüdür.

Europass, kişilere aşağıdaki konularda yardımcı olmanın yeni bir yoludur:

  • Beceri ve yeterliliklerin Avrupa’da (AB, EFTA/EEA ve aday ülkeler) açıkça ve kolayca anlaşılmasını sağlamak,
  • Avrupa’da herhangi bir yere gitmek.
  • İş, eğitim, vb. konularda başvuru da bulunmak.

AGH projesine başvurabilmek için kendi Europass CV’ni İngilizce oluşturman gerekmektedir!

Aşağıda ilk sırada belirtilen bağlantılar aracılığıyla, CV’nizi online olarak doldurabilirsiniz. Doldurduktan sonra PDF+XML dosyası olarak bilgisayarınıza indirebilir, herhangi bir değişilik yapmak istediğiniz zaman tekrar siteye yükleyerek değişiklikleri yapabilir, yeniden indirerek kullanabilirsiniz. Europass bu şekilde kullanımı kolay ve anlaşılabilir bir içerik sunmaktadır.

Europass CV doldurma talimatları ve örnek CV’ler, İngilizce ve Türkçe olarak aşağıda bulunmaktadır. İngilizcen yeterli değilse, doldurmak, Türkçelerden yola çıkarak Europass CV’ni Türkçe oluşturabilir, bir arkadaşınızın desteği ile İngilizce’ye çevirebilirsiniz.

Türkçe

İngilizce

Europass sayfası için tıklayın. Web sitesi aracılığıyla Europass CV’nizi online olarak doldurabilir, istediğiniz zaman siteye yükleyerek, güncelleyebilirsiniz. Bunun için bilgisayarınıza kaydederken PDF+XML olarak kaydetmeyi unutmayın. 


Europass CV Doldurma Kontrol Listesi

1. Kişisel Bilgiler: Fotoğraf ve kişisel bilgilerinizi eksiksiz yazmaya dikkat edin. Adınızı kimliğinizde olduğu şekli ile yazın. Adresinizi İngilizce yazmaya çalışmayın (Size bir posta geldiğinde postacının o İngilizce adresi bulamayacağını göz önünde bulundurun. Sosyal medya bilgilerinizi isterseniz paylaşabilirsiniz. Kuruluşlar gönüllüler hakkında önceden bilgi sahibi olmak için çeşitli sosyal medya sayfalarında bulmak isteyebiliyorlar. Telefon numarası, mail adresi, cinsiyet, doğum tarihi ve vatandaşlık bilgisini doldurmayı unutmayın. Hangi ülke vatandaşı olduğunuz ile ilgili olarak “T.C.” değil “Turkish” yazın, nitekim “T.C.” Türkçe bir ibaredir.

2. Aranan İş Bilgisi: “Type of Application” kısmında yer alan bu bilgi için “Job Applied” kısmını seçmeniz daha uygun olacaktır. Ve bunun karşılığında European Voluntary Service yazmalısınız. Bu kısımda yapılan en büyük hata mezun olunan, çalışılan veya çalışılmak istenen profesyonel iş alanının yazılarak, AGH projesine başvuru yapılmasıdır.

3. İş Deneyimleri: En son sahip olduğunuz iş deneyimini en başa, en önce sahip olduğunuzu da en sona yazdığınıza dikkat edin. Tarihleri yalnızca yıl olarak değil, ay olarak ve hatta mümkünse gün olarak belirtmiş olun. “Occupation or position held” kısmına yapmış olduğunuz iş veya meslek tanımını yazmanız gerekmektedir. “Employer” kısmı iş veren bilgilerini içeren kısımdır. “Main activities and responsibilities” kısmı bu bölümün en değerli kısımlarındandır. Burada yaptığınız iş ile ilgili tüm tanımları açık açık yazmanız gerekmektedir. Bu kısmı ne çok uzatın, ne de çok kısa tutun. Yarı zamanlı, tam zamanlı veya gönüllü çalışmalar iş deneyimi kısmına yazılmalıdır.

4. Eğitim: “Education and training” kısmına almış olduğunu örgün, formal ve informal eğitimleri yazabilirsiniz. Üniversite eğitimi, farklı bir sertifika programı, ulusal veya uluslararası bir eğitim kursu, bir gençlik projesi, diğer Erasmus+ deneyimleri, vb. bu alanda verilmelidir. “Title of qualification awarded” kısmına eğitim sonunda almış olduğunuz ünvanı yazmalısınız. Eğer aldığınız eğitim sonrasında size yeterlilik kazandıran bir ünvan almadıysanız, bu tarz eğitimlerin sayısını CV’de az tutmakta fayda var. “Organisation providing education and training” kısmı eğitimi aldığınız kurumun adıdır. “Level in EQF or national classification” aldığınız eğitimin uluslararası geçerliliği ile ilgili akreditasyon değer kriteridir, bu kısmı da doldurmaya gayret gösterin. Bulamazsanız, boş bırakabilirsiniz. “Main subjects / occupational skills covered” kısmı ise, eğitim kısmının en önemli başlığıdır. Bu kısımda ana konular ile edindiğiniz ve/veya eğitimin kazandırmayı amaçladığı yetenekleri açıkça yazmalısınız.

5. Dil Bilgisi: Ana dil bilgisini doldurmalısınız. Birden fazla ise birden fazla seçim yapabilirsiniz. Ardından bildiğiniz diğer dilleri eklemelisiniz. Bildiğiniz diğer diller kısmını seçerken, nerede öğrendiğiniz ve sahip olduğunuz sertifikaların bilgileri de girebilirsiniz. Bu bölüm detaylı bir şekilde doldurulduğunda, diğer bir Europass belgesi olan Dil Pasaportu (Language Passport)’un doldurulmasına gerek kalmayacaktır. Böylece başvuru belgelerinizi sayfalarca uzatmış olmazsınız.

6. Yetenekler Kısmı: Europass CV’yi diğer özgeçmiş şablonlarından ayıran en önemli kısımlardan birisi, yetenekler kısmıdır. Yetenekler kısmı tam olarak doldurulmamış bir Europass CV, tam anlamıyla doldurulmuş sayılmaz, eğer yetenekleri olmayan bir kişi değilseniz. Bu nedenle yetenekler kısmının hepsinin madde madde doldurulması ve sitedeki örnek cümlelerde olduğu gibi, bu yeteneklerin ne şekilde kazanıldığı bilgisinin de paylaşılması gerekmektedir. Her bir yetenek bölümünde en az 4-5 özgün ve kendinizi gerçekten ifade eden cümlenin yer almasını tavsiye ediyoruz. Dijital yeterlilikler kısmında ise, sorulan soruların cevaplarına göre seçim yapmaya dikkat edin.

7. Diğer Yetenekler: Eğer sahip olduğunuz ve paylaşmak istediğiniz diğer yetenekleriniz var ise, sayfanın sağ tarafında bunun seçimini yapabilirsiniz.

8. Ehliyet: Bazı kuruluşlar projeler özelinde gönüllülerine araç kullandırmaktadır. Bu nedenle ehliyet bilgisinin de paylaşılması yararlıdır. Bu bazen bir seçim kriteri bile olabilmektedir.

9. Diğer Bilgiler: “Additional Information” kısmı yine sağ bölümde yer almaktadır. Bu kısımda sertifika, konferans, kurs, seminer, yayınlar, ödüller, üyelikler, projeler ve referanslar gibi kısımları Europass CV’nize ekleyebilirsiniz. Bu kısımda paylaşacağınız bilgilerinizin üst kısımlarda yer alıyor olmasına dikkat edin. Aynı zamanda bu kısımda paylaşacağınız bilgilerin bir AGH projesine başvuru yaparken, ne kadar önemli olabileceği konusunda da kendinize sormanız gerekmektedir. Örneğin; üniversitedeki bir hocanızı referans yazmanız, sizi projeye seçecek olan gönderen ve/veya ev sahibi kuruluş için çok anlamlı olmayabilir. Bu nedenle bu kısımda anlamlı paylaşımlar yapmaya dikkat edin.

Hatırlatmalar: Europass CV’nin tüm bu kısımları (Cover Letter = Motivasyon Mektubu hariç) genellikle 2 sayfa olmaktadır. 1 sayfa olan başvurular genellikle yetersiz, 4 sayfayı bulanlarda gereksiz görünmektedir. Bu nedenle CV’nizde en eksik bilgi verin, ne de başvuru konunuzun çok uzağında ve eski bilgileri paylaşın. Eklediğiniz iş ve eğitim kısımları ile ilgili olarak, her kurumun logosunu eklemenize gerek duyulmamaktadır. Ekler (Attachments) kısımında yer alan yönlendirmeler doğrultusunda, diplomanızı ve sertifikalarınızı eklemenize de gerek yoktur. Bu belgeler ihtiyaç duyulması durumunda sizden istenecek olan belgelerdir.


Sıkça Sorulan Sorular 

  • Europass CV doldururken nasıl bir fotoğraf yüklemeliyim?

Europass CV’nizi hazırlarken son aylarda çekilmiş bir fotoğrafınızı eklemelisiniz. Bu fotoğrafın vesikalık formatında olma zorunluluğu yoktur ancak bir başvuru için uygun içerikte olmalıdır. Örneğin bir eğlence esnasında, karanlık bir ortamda çekilmiş, portrenizin görünmesi, eğik-yamuk bir fotoğrafı kullanmanız uygun olmayacaktır.

  • Europass CV hangi dilde doldurulmalıdır?

AGH başvuru belgelerinin tamamı İngilizce olmalıdır, Europass CV’de onlardan biridir.

  • Europass CV dışındaki başka bir CV formatı ile başvuru yapabilir miyim?

Hayır. Çünkü Avrupa Birliği’nin ortak kabul ettiği ve içerik olarak yaygınlaştırmak istediği CV formatı Europass’tır. Europass CV doldurmaya başladığınızda bu CV’nin neden bu kadar önemli olduğunu da anlayacaksınız. Çünkü bir çok CV formatında olmayan bilgilere bu CV’de yer almaktadır.

  • Europass CV’nin değerlendirilmesindeki en önemli kısım neresidir?

Şüphesiz ki gönüllü deneyimlerinizden bahsetmeniz ve bunu açıklamanız; aynı zamanda da yetenekler bölümüdür. Yetenekler bölümünde olabildiğince açık ve tek tek ayrıntılandırılmış bir şekilde yeteneklerinizi paylaşın. Kuruluşlar sizleri gönüllü olarak kabul ederken, aynı zamanda kuruluşa ne katabileceğinizi de buradan değerlendirme şansına sahip olacaktır.

yorumlar