Sıkça Sorulan Sorular

 • AGH yapmak ne demek?

Bir Avrupa Gönüllü Hizmeti projesine katılmaya, gençler arasında AGH yapmak denir. Aslında AGH yapmak diye bir şey yoktur. AGH yapılan değil, katılınan bir programdır. Yani bir staj veya tatil gibi değildir.

 • ESC  nedir? AGH’tan farklı bir program mı? ESC projesine başvurursam masraflarım karşılanacak mı?

ESC, İngilizce “Avrupa Dayanışma Programı”’nın  kısaltması. Avrupa Dayanışma Programı, 18-30 yaş arasındaki gençlerin kendi ülkelerindeki veya yurtdışındaki projelerde gönüllü, stajyer veya işçi olarak çalışmalarını sağlayan biri Avrupa Birliği girişimidir.  Türkiye, sadece gönüllülük konusunda bu programa dahildir. Avrupa Dayanışma Programı’nın gönüllülük  ayağı, Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı (AGH) ile aynı şekilde işler ve onun yerini almıştır. Bu sitede AGH ile ilgili olarak verilen bilgiler,  ESC için de gerçelidir.

Avrupa Dayanışma Gönüllüsü gençler doğal afetlerin önlenmesi,  mültecilere yardım merkezlerinde görev alma, bir toplum merkezinde engellilerle çalışma gibi çeşitli projelerde 2-12 ay süreli gönüllülük yapmak  üzere seçilip çağrılabilirler.  Bir kayıt formu doldurarak Avrupa Dayanışma Programı için gönüllü adayı olmanız mümkün. Daha sonra ilgi alanınıza giren projelere başvurular yapabilirsiniz. Programa gönüllü olarak katılanlar ücret almaz; ancak yol, konaklama, sigorta masrafları ile cep harçlığı ödenir. 

 • Son başvuru tarihleri olan 2 Şubat, 26 Nisan ve 4 Ekim’e kadar mı sizinle iletişime geçmeliyim? Son başvuru tarihi ne demek?

Son başvuru tarihi sizin, gönderen kuruluşunuzun ve ev sahibi kuruluşunuzun ortaklığı ile hazırlanan projenin, Ulusal Ajans’lara sunulması gereken son tarihtir. Bu demektir ki, siz projelerinizi son başvuru tarihinin en az 10-15 gün öncesinde bulmuş olmanız ve bu süreçte gönderen ve ev sahibi kuruluş gerekli işbirliğini yapmış olması gerekir. Bu sürecin en kısa zamanda tamamlanması adına, AGH’ye katılmaya karar verdiğiniz anda gönderen kuruluş olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Bir turistik bir gezi veya eğitim sebebiyle şu an bir Avrupa ülkesindeyim. Burayı çok sevdim, AGH ile Türkiye’ye dönüş yapmadan kalabilir miyim?

Maalesef. Bir AGH projesinde yer almanın bir süreci vardır. Bu süreç 2 ile 8 ay arasında değişmektedir. Projenin hazırlık sürecini mutlaka Türkiye’de tamamlamanız, ve projenizi bulduktan sonra Türkiye’den hava-kara-deniz yoluyla projenin gerçekleşeceği ülkeye gitmeniz gerekiyor.

 • Beni Avrupa’ya gönderecek hazır bir AGH projeniz var mı? Mümkünse hemen gideyim…

Zaman zaman daha önceden kabul edilmiş ve ortaklarımız tarafından gönüllü aranan projelerin duyurusunu internet sitemiz ve sosyal medya kanalları aracılığıyla yapıyoruz. Ancak bir proje bulmak, gönderen ya da ev sahibi kuruluşun sorumluluğundan daha çok gönüllünün sorumluluğundadır. Hiçbir gönderen kuruluş, kendisine başvuran bir gönüllüye proje bulma garantisi vermez. Kendi AGH projenizi, gönderen kuruluşun yönlendirmesi ve danışmanlığı ile sizin bulmanız gerekir. Aksi durum, gönderen kuruluşları turizm acentesi muamelesi görmesine neden olmaktadır ki ayrıca belirtmekte fayda var.

 • Yaz döneminde, tatilde, bir AGH projesine katılmak istiyorum, mümkün mü?

Yaz döneminde bir AGH projesine katılmak mümkündür. Ancak kısa dönem AGH projelerinin (yani 0-2 ay) imkanı kısıtlı veya dezavantajlı gençler için olduğu unutulmamalıdır. Bu imkanı kısıtlılık daha çok ekonomik, sosyal ve eğitimsel engeller olabilmektedir. Bu nedenle kısa dönem AGH taleplerinizi iletmeden önce, kendi imkanlarınız ile yurtdışına çıkıp çıkamayacağınızı değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

 • AGH projelerini kendimiz mi yazıyoruz, yoksa gönderen kuruluş mu bize bir projeye yerleştiriyor?

AGH projenizi kendiniz yazmıyorsunuz. AGH kuruluşların projeleri yazdığı ve koordinasyonunu yürüttüğü bir projedir. Bu projelere gönüllüler sadece katılım gösterir. Gönderen kuruluş gönüllüleri halihazırda ortaklık sağladığı bir projeye ortak olduğu taktirde gönüllüyü bir projeye yerleştirebileceği gibi, tercih edilen gönüllünün kendi ev sahibi kuruluşunun ve projesini bulmasıdır.

 • Pasaport masraflarımda proje hibesinden karşılanıyor mu?

Hayır. Pasaport, kimlik kartı gibi kişisel bir belge olduğundan, pasaport ile ilgili tüm masraflar size aittir.

 • Yol masraflarımın ne kadarı karşılanıyor? 

Yol masraflarınızın %100’ü proje tarafından karşılanıyor. Ancak gideceğiniz ülkenin Türkiye’den olan mesafesine göre bir yolculuk ödeme aralığı söz konusudur. Örneğin; Litvanya 500-1999 km bandında 275 Euro gidiş-dönüş yolculuk masrafı olurken, İspanya 2000-2999 km bandında 360 Euro gidiş-dönüş yolculuk masrafları maksimum olarak karşılanır. Bu rakamın üzerinde yolculuk harcaması yapıldığında ise gönüllünün tamamlaması istenir.

 • AGH kapsamında iletişime geçtiğim kuruluşlar danışmanlık adı altında ücret istediğinde ödemeli miyim?

Kesinlikle hayır. Avrupa Gönüllü Hizmeti, Avrupa Komisyonu aracılığıyla Ulusal Ajans tarafından gerçekleştirilen ve tamamen ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz bir projedir. Sizden bu kapsamda ücret isteyen kuruluşlar var ise agh@ua.gov.tr’ye bildirebilirsiniz.

 • AGH projem devam ederken TOELF, IELTS vb sınavlara girmek istiyorum. Bu mümkün müdür?

Evet. Bir işte çalışmayıp, yüksek lisans yapmadıktan sonra proje dışındaki kalan zamanlarınızda dil kurslarına gidebilir, sınavlara girebilirsiniz.

 • AGH projem hemen bittikten sonra ülkede kalmak, çalışmak veya yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu mümkün müdür?

Başvurularınızı proje sürecinde yapabilirsiniz ama asla proje süresince başlayamazsınız. Sizin proje ülkesine gitmeniz için aldığınız vize AGH kapsamındadır. Vize ve oturum izninizin kapsamının değişmesi için, Türkiye’ye gelmeniz ve başvurularınızı yeniden yaparak, vize talebinde bulunmalısınız.

 • İngilizce seviyem çok iyi değil. Yine de AGH’ye katılabilir miyim?

AGH’ye katılmak için İngilizce bilgi ve seviyesi başvuru şartı olarak aranmaz. Ancak yine de kurum ve kuruluşlar, ev sahipliği yapacakları gönüllülerinin kendilerini ifade edecekleri kadar İngilizce bilgisinin olmasını ararlar. Bazı proje duyurularında da kuruluşlar aranan İngilizce seviyesi ile ilgili bilgi de vermektedir.

 • Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu bir kişiyim, AGH’ye katılabilir miyim?

Evet katılabilirsiniz. Ancak burada tek şart vardır. Katılacak olduğunuz AGH projesinin bitiş tarihine kadar Türkiye’de oturum iznine sahip olmanız gerekir. Bu durumda, hangi ülkenin vatandaşı olduğunuz dikkate alınmadan Türkiye’den bir gönderen kuruluş bulabilir ve projeye katılabilirsiniz.

 • Daha önce üniversite kapsamındaki Erasmus programına katıldım. Bu durum AGH’den yararlanmama engel mi ya da ileride Erasmus’a katılmama engel olur mu?

Hayır. Erasmus diye bilinen ve üniversiteler aracılığıyla gerçekleşen Yükseköğretim Hareketliliği Programı ile Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı, Erasmus+ Programının bir alt başlığıdır ve ayrı ayrı programlardır. Birine katılmanız diğerinin önünde engel olmadığı gibi, olmayacaktır da. 

 • Arkadaşlarımla birlikte ESC/AGH projesine katılmak istiyorum. Bir grup olarak bizi projesine gönüllülük yapmak üzere kabul edecek kuruluş bulabilir miyiz? 

Bu program kapsamındaki projeler birer bireysel gönüllülük projesidir. Dolayısıyla proje sahipleri projelerinde çalışmak üzere ekipler ya da takımlar değil, bireyler aramaktadır; başvurular da grup olarak değil, birey olarak yapılır. Arkadaşlarınızla aynı projeye ayrı ayrı  bireysel başvuru yapmanıza hiçbir engel yoktur. Ancak unutulmamalıdır ki projede birden çok gönüllü yer alacaksa genellikle bu kişilerin birbirini tanımayan ve hatta farklı kültürlerden kişiler olması tercih edilir. Çünkü amaç, çok kültürlü bir ortam oluşturmak, böyle bir ortamda çalışma ve gönüllülük yapam kültürünü deneyimlemektir.

 • Proje sırasında İngilizce dil eğitimi verilir mi? 

Proje sırasında gençlere İngilizce dil eğitimi verilmez; uzun dönem projelere giden gençlere gittiklerin yerin yerel dili ile ilgili eğitim verilir.

 • EVS ve ESC projeleri için ayrı ayrı mı gönderen kuruluş bulmalıyım? 

Hayır, başvurduğunuz proje ister Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), ister Avrupa Dayanışma Programı (ESC) başlığı altında yer alsın; süreç aynıdır ve gönderen kuruluşunuz her iki başlık altındaki projeler için de destek verir; farklı farklı kuruluşlara ihtiyacınız yoktur.

 • Gönderen kuruluş aynı şehirde mi olmalı?

Hayır. Çünkü; böyle bir zorunluluk yoktur. AGH süreci boyunca; e-posta, telefonu ve skype gibi iletişim araçları aktif olarak kullanılmaktadır. Önemli olan AGH sürecinde sizi destekleyen ve bilgi veren kurumu bulmaktır. Bu anlamda Gönüllü Hareketi olarak birçok gence hem bilgilendirme yapıyor, hem de başka şehirlerde olan birçok gencin Gönderen Kuruluşu olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 • İngilizcemi geliştirmek istiyorum, anadili İngilizce olmayan bir ülkedeki projeye katılırsam faydası olur mu?

Evet, elbette. Programda ortak dil İngilizce’dir. Ev sahibi kuruluşun ilgilleri ile, projeye katılan değişik ülkelerden gençlerle İngilizce olarak iletişim kurulması gerekir. Bu yüzden bu programa katılan gençler, hangi ülkede olursa olsun İngilizce dil becerilerini geliştirmektedir.  Özel ilgi ve çaba gösteren gençler yerel dili de öğrenmeye başlamaktadır.

 • Kendi şehrimde gönderen kuruluş bulabilir miyim?

Evet bulabilirsiniz. Bunun için AGH veritabanını inceleyebilirsiniz. Eurodesk Türkiye Yerel Temas Noktalarına veya Eurodesk Türkiye’ye sorarak, hangi aktif(!) Gönderen Kuruluşların size destek olabileceğini öğrenebilirsiniz (bkz. soru sor). Bugün AGH akreditasyona sahip çok çeşitli kurum var: dernekler, vakıflar, meslek odaları, belediyeler, il milli eğitim müdürlükleri, valilik ofisleri, üniversiteler, vb. Bu akredite kuruluşların hepsini seçebilirsiniz. AGH konusunda başarılı işler yapan kamu kurumları olduğu gibi, gönüllüleri zor durumda kalan sivil toplum kuruluşları da vardır. Gönderen Kuruluş olarak seçeceğiniz ve seçileceğiniz kurumun, projeniz süresince sizi destekliyor olması en önemli konudur.

 • AGH’ye katılmak için 17-30 yaş arasında olmak gerekiyor. 30 yaşındayım, katılıp katılamayacağımı öğrenebilir miyim?

Doğum tarihinize göre bir AGH projesine katılıp katılamayacağınızı öğrenmek için ilgili bağlantıdaki excel dosyasını indirip, ilgili yerlere doğum tarihinizi yazarak katılım durumunuzu görüntüleyebilirsiniz. Dosyayı indirmek için tıklayınız… Burada tek bilmeniz gereken, katılacağınız projenin başvurusunun hangi tarihte Ulusal Ajans’a yapıldığı olacaktır. 

 • Açık lise mezunları da bu programa katılabilir mi?

Elbette!  18-30 yaşları arasındaki herkese Avrupa Dayanışma Gönüllüsü olabilir! Açık lise mezunu olanlar da bu program kapsamında yurtdışında gönüllülük yapabilir. Lise mezunu olmayan, eğitimini yarıda bırakmış, ara vermiş gençler de aynı şekilde kabul aldıkları bir projede gönüllülük yapmak üzere programdan yararlanırlar.

 • AGH projelerini kendimiz mi yazıyoruz, yoksa gönderen kuruluş mu bize bir projeye yerleştiriyor?

AGH projenizi kendiniz yazmıyorsunuz. AGH kuruluşların projeleri yazdığı ve koordinasyonunu yürüttüğü bir projedir. Bu projelere gönüllüler sadece katılım gösterir. Gönderen kuruluş gönüllüleri halihazırda ortaklık sağladığı bir projeye ortak olduğu taktirde gönüllüyü bir projeye yerleştirebileceği gibi, tercih edilen gönüllünün kendi ev sahibi kuruluşunun ve projesini bulmasıdır.

 • Yaz döneminde, tatilde, bir AGH projesine katılmak istiyorum, mümkün mü?

Yaz döneminde bir AGH projesine katılmak mümkündür. Ancak kısa dönem AGH projelerinin (yani 0-2 ay) imkanı kısıtlı veya dezavantajlı gençler için olduğu unutulmamalıdır. Bu imkanı kısıtlılık daha çok ekonomik, sosyal ve eğitimsel engeller olabilmektedir. Bu nedenle kısa dönem AGH taleplerinizi iletmeden önce, kendi imkanlarınız ile yurtdışına çıkıp çıkamayacağınızı değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu konuda daha detaylı bilgiler içeren yazılarımızı okuyabilirsiniz:http://avrupagonulluhizmeti.com/category/ipucu-yazilari/


HATIRLATMA

 • Burada yanıtı olmayan bir sorum var. Kime sorabilirim?

Sorularınızı çekinmeden “İletişim” başlığı altında bulunan iletişim kanalları ile bize iletebilirsiniz.

yorumlar