Adım Adım AGH

adımadımagh

1) AGH nedir, ne değildir, nasıl öğrenebilirim?

www.avrupagonulluhizmeti.com ve Türkiye Ulusal Ajansı’nın sayfası www.ua.gov.tr ile Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili diğer forum sitelerinden AGH hakkında bilgi edinmelisin.

2) Projeler hakkında hiçbir bilgim olmadığından araştırmalarda kafam karıştı!

Yukarıdaki siteleri ciddi bir biçimde incelediğin zaman, öğrendiklerine sen bile inanamayabilirsin. Ayrıca eğer yaşadığın yerde bir akredite kurum veya bir Eurodesk Yerel Temas Noktası var ise, uğrayıp yüzyüze bilgi alabilirsin.

3) AGH Proje Koordinatörleri ile nasıl iletişime geçerim?

Merkez ofisimizde bizi ziyaret edebileceğin gibi evs@gonulluhareketi.org adresi veya telefon ile bize ulaşabilirsin. Bizimle iletişime geçmen çok kolay!

4) Gönderen Kuruluş (GK) bulmam lazım ama nasıl?

Gönüllü Hareketi, Türkiye Ulusal Ajans‘ı tarafından gönderen, ev sahibi ve koordinatör olarak akredite edilmiş bir sivil toplum kuruluşudur. AGH’de yer alman için Gönüllü Hareketi senin gönderen kuruluşun olabilir. Bu siteyi inceledikten sonra bizimle iletişime geçebilirsin.

5) Diğer gönderen kuruluşları nereden öğrenebilirim?

Gönderen Kuruluşların listesine Avrupa Gençlik Portalı’nda bulunan “AGH Akredite Kuruluşlar Veritabanı“ndan ulaşabilirsin. Sol menüden seçim yaparken “Country” bölümünde “Turkey”, “Scope” bölümünde “Volunteering”; “Role” bölümünde “Supporting” seçimini yapmalısın. Kendi şehrindeki bir kuruluşlar irtibata geçmek için “Organization town/city”i seçebilirsin. “Sending organization” seçeneği ile karşına çıkan tüm kuruluşlar senin gönderen kuruluşun olabilir.

Ancak Gönderen Kuruluşun profili, çalışmaları ve daha önceki AGH tecrübeleri, projen süresince rahat etmen ve Gönderen Kuruluşun seninle irtibatta bulunması açısından çok önemlidir. Gönüllü haklarınızı gözetmeyecek, AGH tecrübesi olmayan, gönüllünün halinden anlamayacak bir kuruluşun senin Gönderen Kuruluşun olması, kendini proje boyunca yalnız hissetmene neden olacaktır!

Not: Başka kuruluşlar ile AGH’ye katılan gönüllüler, AGH sürecinde yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak için zaman zaman bizimle iletişime geçerek destek alıyorlar. Kuruluş seçimine dikkat etmeni tavsiye ediyoruz.

6) AGH projemi nasıl bulabilirim?

AGH Akredite Kuruluşlar Veritabanı” sitesine girip projeleri incelemelisin. Eğer İngilizcen yeterli değil ise, endişelenme. Yanına İngilizce bilen bir arkadaşı alıp kuruluşların projelerini inceleyebilirsin. Yine üstteki arama motorunda “Country” bölümüne gönüllü hizmet yapmak istediği ülkeyi seçmelisin (örneğin France). Seçim yaptıktan sonra doğrudan Fransa’daki kuruluşların listesine ulaştığını göreceksin. Sonrasında “EVS Accredition Type” kısmında Ev Sahibi Kuruluşları aramalısın. Ev Sahibi Kuruluşlar (ESK), “Receiving Organization” şeklinde adlandırılmaktadır. Gönüllü kabul eden, alan anlamına gelmektedir. Sol kısmında diğer seçim kriterlerini de belirleyebilirsin. Örneğin ilgilendiğin proje temasını seçebilirsin. Ya da projeye katılmak istediğin şehri seçebilirsin. Hepsini bir arada yapmak mümkün. Sonrasında ESK’lar ile iletişime geçmelisin. Bazıları sayfalarında projeleri hakkında bilgi veriyor, dikkatlice incelemelisin. Bu konuda bilgi yok ise, onlara mail atmalı, hatta aramalısın.

7) AGH başvurumu nasıl yapacağım?

Bunun için öncelikli olarak “Başvuru” sayfası altında yer alan bilgileri dikkatlice okumuş olman önemli. Hazırlamanız gereken Europass CV ve Motivasyon Mektubunuz ile birlikte gerekli olabilecek diğer belgeleri eksiksiz tamamlaman gerekli. Başarılı bir başvuru için Gönderen Kuruluşun bilgilendirmesi ve desteği önemlidir. Gönderen Kuruluşun yönlendirmesi ile Europass CV ve Motivasyon Mektubunda bazı değişiklikler yapman gerekebilir.

Gönüllü Hareketi’nin senin Gönderen Kuruluşun olmasını istiyorsan, Europass CV ve Motivasyon Mektubunu evs@gonulluhareketi.org adresine gönderebilirsin. Başvuru formlarını inceleyerek, geri bildirimde bulunacak, destekleyici belgeleri de sana göndereceğiz. Belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmasının ardından şimdi sıra Ev Sahibi Kuruluşlar ile temasa geçme ve hayallerini süsleyen AGH projeni bulma zamanı.

Gönüllü Hareketi aynı zamanda Eurodesk Türkiye Yerel Temas Noktası’dır. Bu nedenle Avrupa Komisyonu Bilgi Ağı’nın erişim imkanlarını da kullanarak adaylarına proje bulmanı noktasında da destek veriyoruz.

8) Ev Sahibi Kuruluştan gelen cevaplar?

Cevaplar gelmeye başladı. Olumsuz, olumsuz, olumsuz… Endişe etmenize hiç gerek yok. En profesyonel ev sahibi kuruluşların bir dönemde yaklaşık 20 gönüllü aldığını düşündüğümüzde, birkaç kez olumsuz cevabı almanız çok normal. Kuruluş araştırmaya devam etmelisiniz. Pes etmek yok!

Bu zamana kadar ki tecrübemiz bize şunu gösterdi: 400 başvuru ile proje bulamayan gönüllü adayımız da oldu, 30 başvuru ile 3 projeden kabul alan da. Buradaki önemli olan noktalar; dokümanlarını ne kadar doğru hazırladığın, kendini ne kadar iyi anlattığın, Gönderen Kuruluşun desteğini ne kadar aldığın, AGH’ye katılmayı ne kadar istediğin ve ne kadar sabırlı olduğundur…

9) Kabulden sonra ne yapmalıyım?

Veee nihayet bir projeden kabul aldın, tebrikler! Sakin ol, Avrupa başkentlerinde fotoğraf çektirdiğini hayal eder gibisin 🙂 Biraz daha zamanın var, valizini hazırlamak için. Aklındaki bütün soruları Ev Sahibi Kuruluş ile görüşerek gidermeli, eski Avrupa gönüllülerinin tecrübe ve önerilerini dinlemelisin. Tabi kabul aldıktan sonra Gönderen Kuruluşa bir an önce bilgi vermeyi unutma! Çünkü Gönderen Kuruluşun en kısa zamanda Ev Sahibi Kuruluş ile iletişime geçmesi gerekiyor.

10) Resmi işlemleri tamamlamalıyız!

Artık işin sonuna yaklaşıyorsun. Aslında yeni bir hayat yeni başlıyor 🙂 Başvuru tarihini kaçırmadan, ESK ve GK’nın arasındaki yazışmaların tamamlanması ve proje antlaşmasının (Activity/Partnership Agreement) imzalanması gerekir. Bunun için GK’yı takip edin, ancak çok ısrarcı olmaktan çekinin. Bu zaten onları işi, sadece yaptıklarından emin olun.

Proje başlama tarihine kadar kendini ve çantalarını hazırlamayı unutma!

yorumlar