Konaklama Nasıl Yapılır?

Bir AGH projesine katılmadan önce en merak edilen konulardan birisi de, “gittiğimde nerede kalacağım?” olur. AGH’nin ne demek olduğunu yeni yeni öğrenen gençler ise genellikle ya çok kötü yerlerde kalacağını ya da çok konforlu veya lüks ortamlarda konaklayacağını düşünüyor. İkisi de doğru değil. Sizinle burada konaklama konusundaki alternatif yöntemleri paylaşacak ve konaklama konusunda bazı ipuçları paylaşacağız.

Bir AGH gönüllüsü projesine başlamadan önce mutlaka “Partnership Agreement” adı verilen, Gönderen ve Ev Sahibi Kuruluşlar tarafından hazırlanıp, Gönüllünün imzasıyla üç taraflı olarak onaylanan anlaşma metnini okumalıdır. Bu anlaşma metninde proje ile ilgili detaylar olduğu gibi, gönüllünün ne şekilde konaklama yapacağı ile ilgili de detaylar bulunmalıdır. Herhangi bir sorun olabilecek durum görülmesi, konaklama ile ilgili özel ihtiyaçlar (keyfe keder şeyler değil tabi ki) olduğu durumda bu göz önünde bulundurularak, anlaşma da değişiklik yapılmalıdır. Örneğin; toza karşı bir alerjiniz var ise, ortamda halıfleks kaplı olmasını istemeyebilir ya da kuruluştan temizliği sık yapmak için elektrik süpürgesi isteyebilirsiniz.

Temizlik demişken… AGH süresince gönüllü kendi kaldığı ve kullandığı ortamların temizliğinden sorumludur. Bir yurtta tuvalet ve banyo temizliği yapmazsınız ancak evde kalıyorsanız bu konuda sorumluluğunuz vardır. Düşünün ki Türkiye’de kendi evinizde yaşıyorsunuz. Aynı yaşam standart ve şartları sizin içinde geçerli olacaktır.

1) Yurt (Dormitory)

Avrupa’nın genelinde, öğrencilerin ve çalışanların kaldığı yurt ortamları vardır. Burada ortak tuvalet ve banyo genellikle mevcut olup, aynı şekilde her katta ortak bir mutfak bulunmaktadır. Tek başınıza standart bu odalarda kalmak çoğu zaman rahattır. Kendi odanızın temizliğini yaparsınız, gerisine karışmazsınız. Yurtlar genellikle misafir arkadaşların binaya girmesi için uygundur. Özellikle ortak kullanılan mutfak sosyalleşmek için harika alanlardır.

private-room-2

2) Ev (Private Room)

Ev Sahibi Kuruluşların çoğu AGH gönüllüleri için bir ev tutmayı tercih eder. Bu durum hem ev sahibi kuruluş için maliyeti düşüren bir yöntem olduğu gibi, aynı zamanda kuruluşların her seferinde gönüllüye ev arama derdini de gidermiş olur. Bu durumda gönüllülerin genellikle tek başlarına kaldığı bir odaları bulunur. Bu oda bazen küçük, bazen büyüktür. Beklentiyi yüksek tutmamak gerek. Oda, odadır. 3-4-5 odalı evde 3-4-5 gönüllü aynı anda kalabilir.

Ortak kullanım alanlarının temizliği ile ilgili sorumluluk gönüllüler arasında paylaşılır. Türklerin etkisi ile eve ayakkabı ile girmek bazen yasaklanabilir. Ya da siz odanızın girişine paspas koyabilirsiniz. Olmadı ayakkabı kullanmaya devam eder, Avrupalı olursunuz. Mutfak ihtiyaçlarını bazı gönüllüler birlikte, bazıları ayrı ayrı karşılamak ister. Evde bazen ses düzeyi yukarı çıkar. Herkesin arkadaşı ayrı ayrı gelebilir. Home Party çokça düzenlenir. Evde yaşayan herkes bu partiye katılırsa sorun olmaz. Biri katılmak istemez ise, arıza çıkarabilir, hatta polisi arayıp sizi şikayet edebilir. Evde kalmak güzeldir, kendi yaşam alanın

private-room

3) Ev (Shared Room with 2 people)

İkinci maddede yazan her şey geçerlidir. Burada tek soru işareti, kafa dengi bir arkadaş ile aynı odayı paylaşabilmeniz durumudur. Ev Sahibi Kuruluş eğer size birisiyle oda paylaşacaksın derse, yapacak bir şey yok, bu kuruluşun düzenlemesidir, saygı duymak ve kabul etmek gerekir. Peteğe yakın olan odayı almaya çalışın yine de siz 🙂

Haa bir de kız-erkek aynı oda da kalır mı, kalmaz mı? sorusu var. Aynı evde 5 kişi kalıyor ve herkesin farklı odası var, kız-erkek karışık kalmanız muhtemel. Ancak paylaşımlı odalarda genellikle kızlar ve erkekler ayrı kalırlar. Ancak yine de önceden sormakta yarar var, istisnalar yaşanabilir.

shared-room-with-2-people

4) Misafirhane (Shared Room with 3 or more people)

Çok tercih edilen bir yöntem değildir. Uzun dönem AGH projelerinde – mesele 10 ay – gönüllülerin psikolojisini bozabilir, sağlıklı bir AGH süreci geçirmesine engel olabilir. Çoğunlukla kısa dönem projeleri çokça yapan kuruluşlar tarafından tercih edilen bir uygulamadır. “Zaten 2 ay kalacaklar, farklı ülkelerden gelen birçok AGH gönüllüsü hemen kaynaşsın, sosyalleşsin de sorun çıkarmasın” denilebilecek bir yöntemdir. Maliyetlerde minimize edilmiş olur. O bölgenin kültürü evin içine pek girmez, uluslararası bir atmosfer yaşam alanına hakim olur. Hostel’e benzer. Uzun dönem projelerde zorluk yaratabilir ancak kısa dönem projeler için kabul edilebilir, katlanılabilir.

shared-room-with-3-people

5) Aile Yanı (Host Family)

Az bulunan ancak çok arzulanan konaklama biçimlerinden birisidir. Aile yanında kalırsınız ve ailenin sahip olduğu tüm imkanlardan yararlanırsınız. Eve girme ve çıkma saatleri konusunda kısıtlama olabilir (Avrupa’da bile…) Evde yapmanız gereken bazı işler olabilir. Ancak bulunduğunuz ülkenin dilini çok kısa sürede öğrenirsiniz. Aile sizi gezmeye götürebilir, komşularla tanıştırabilir. Yemek yapma derdiniz genellikle olmaz, mutfağa hobi amaçlı girersiniz. Çocuğu olan aileler AGH gönüllülerini yanına almak isterler. Karşılıklı fayda amaçlı yani. Daha rahat hareket etmek isteyen gönüllüler için istenmeyebilir ancak AGH’nin öğrenme süreçleri için biçilmiş kaftandır.

host-family

BONUS: Otel Odası (Hotel Room)

İç ses: “Hadi canım daha neler. Lüks bir Hotel odası bu. Nasıl yani? AGH’de açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği olan bir hotelde kalır mıyım?”

Dış ses: “Yok öyle bir şey!”

Beklentilerinizi yüksek tutmayın demiştik. AGH zaten belirli bütçelerle yapılan ve sizin ücretsiz katıldığınız bir program. Hotel konaklamak maalesef mümkün değil 🙂

hotel-room

yorumlar