Kısa Dönem AGH Nasıl Yapılır?

AGH’yi yeni duyanlar için her zaman ilk tercih kısa dönem bir projeye katılmak olmuştur. Temel ve pratik bir bilgi olarak, kısa dönem AGH projeleri 2 ile 8 hafta arasında gerçekleşen projelerdir. Kısa dönem AGH projeleri ile ilgili sorular genellikle Kasım aylarında başlar ve Temmuz ayına kadar azalan bir yoğunlukta devam eder. Çünkü aktif ve planlı gençlik, yaz tatili planlarına başlar. Yurtdışına mı çıksam, yaz okuluna mı gitsem, yoksa staj mı yapsam soruları tırmalar kafaları. Mezun olacak olanlar kendini ödüllendirmek, iş hayatına girmeden ya da askere gitmeden önce bir değişiklik yapmak isterler. Bir yurtdışı yapayım geleyim; şöyle bir Akdeniz ya da Orta Avrupa ülkesinde kısa bir tatile gideyim derler. Hele bir de program ücretsiz olunca tadında da yenmez diye düşünürler.

Kısa dönem proje gerçek anlamıyla ne demektir peki? Kısa dönem proje, denildiği zaman ilk aklınıza gelmesi gereken ve en önemli konu, projenin dezavantajlı bir durum içeriyor olması. Yani projeye katılan gencin dezavantajlı olması ya da projenin dezavantajlı bir grup ile faaliyetlere dayanıyor olmasıdır. Özetle:

  • ya dezavantajlı bir genç olacaksın,
  • ya dezavantajlı gruplarla çalışacaksın.

Bu başlıkları biraz açmakta yarar var. Önce dezavantajlı olma durumundan bahsedelim. Sosyal, kültürel, ekonomik anlamda yaşadığın önemli zorlukların olduğunu düşünüyor musun? Örneğin, engelli misin; toplum tarafından dışlanan bir grupta mı yer alıyorsun; coğrafi olarak imkanların yetersiz olduğu bir yer mi yaşıyorsun, sosyal anlamda toplumun diğer kesimleri ile eşit şartlara sahip değil misin; ekonomik anlamda yurtdışına çıkman hiçbir şekilde mümkün mü değil… Bu ve benzeri dezavantajlardan birine sahipsen kısa dönem AGH projelerinden birisine katılman da herhangi bir sorun olmayacaktır.

Yukarıda bahsedilen dezavantajlı durumlardan birisini taşımıyor ve kısa dönem AGH projesine katılma amacın, tamamen bir yaz tatili değerlendirmek; yurtdışında bulunmak; ben paralı yurtdışı programlarına katıldım, bir de ücretsiz olanına katılayım; Avrupa’daki arkadaşlarımla buluşayım gibi bir neden ise kısa dönem AGH projeleri senin için değil demektir.

Diğer durum ise dezavantajlı gruplara yönelik bir projeye katılma durumu. Bu durumda faaliyetlerine katıldığın proje, yukarıda da bahsedilen – engelli, ayrımcılığa uğramış, mülteci, vb. – gruplara yönelik olacaktır. Belirtmekte yarar var; bu tarz kısa dönem AGH projeleri yalnızca yaz dönemlerinde değil, her dönemde bulunabilir.

Türkiye’de kısa dönem AGH projelerine ev sahipliği yapan ve örnek projelere yapan kuruluşları görmek mümkün. Örneğin; bir sınır kentinde Suriyeli çocuklara yardım kampanyası düzenlemek ya da bir sahil kasabasında Caretta Caretta’ların yumurtadan çıktıkları bir dönemde koruma faaliyetlerini kapsayan bir proje, kısa dönem AGH projeleri için örnek projeler olarak gösterilebilir.

Yine Türkiye’de kısa dönem projelere tamamen turistik amaçlı gönüllü gönderen kuruluşları da bulabilirsiniz. Bu kuruluşlar aracılığıyla, Makedonya, Romanya veya Polonya gibi ülkelerde bir kısa dönem projeye gidip, bir hafta orada bulunup sonra Avrupa’yı da gezebilirsiniz. Böyle kötü örneklerle de karşılaşabiliyoruz. Bu durumda, dezavantajlı gençlerin ya da bir grubun yararlanacağı bir projenin bütçesinin kullanıldığını ve proje şartlarını sağlayan bir gencin yerini haksız yere alındığını unutmamalıyız.

Kısa dönem projelerin ne olduğunu ve ne olmadığını kısaca anlatmaya çalıştık. Eğer kısa dönem AGH projelerinin düşündüğün gibi olmadığı farkettiysen; çalışma kampları, gönüllü değişim programları, inter-rail, staj, vb. imkanları değerlendirmekte yarar var. Hayır, kısa dönem AGH projeleri tam düşündüğüm gibi diyorsan, niyetini yazacağın motivasyon mektubunda ev sahibi kuruluşlara doğru bir biçimde aktarmalı ve kısa dönem AGH projelerini yürüten kuruluşlar ile doğrudan temasa geçmen yerinde olacaktır.

Özetin özeti… Kısa dönem AGH projeleri, AGH programının hepsinde olduğu gibi tatil dönemlerine yönelik bir program değildir. Kısa dönem AGH projeleri dezavantajlılık durumlarını içeren projelerdir ve 2-8 hafta arasında gerçekleşir. Dezavantajlı bir genç iseniz ve kısa dönem AGH projesine katılmak istiyorsan “Adım Adım AGH” sayfasını inceleyebilirsin.

Yaz Aylarında Kısa Dönem AGH Arayanlara

Yukarıdaki kısımda AGH projelerinin hangi amaçlarla ve nasıl gerçekleştirildiğini anlatmaya çalıştık. Bu kısımda da en fazla karşılaştığımız sorulardan birinin cevabını vermek istiyoruz.

1. Kısa dönem AGH bulmak, özellikle de Batı Avrupa ülkelerinde kesinlikle çok zordur. Çünkü bu ülkelerdeki kurumlar AGH projelerini uzun süreli gönüllülük faaliyetleri üzerine temellendirirler. Bunun neden AGH projeleri ile gelen gönüllülerin, kuruluşların hali hazırda devam eden çalışmalarına katılması odaklıdır. Diğer bir deyişle, AGH gönüllüleri kuruluşların faaliyetlerinin temel odak alanı değildir. Bu yüzden de kısa dönemli AGH gönüllülerinin – kısa süreli çalışma, uzun süreli hazırlık ve koordinasyon – işlerine çok fazla vakit ayırmak istemezler.

2. AGH faaliyetlerinin tüm yıl boyunca devam ettiğini ve özellikle üniversite öğrencilerinin yaz aylarını değerlendirmek için bu programı fırsat olarak gördüğünü düşünürsek; ne kadar fazla kişi ile o az olan kontenjanı kapmaya çalıştığınızı bir düşünün!

3. Avrupa ülkelerindeki çalışanların – dolayısıyla da AGH ev sahibi kuruluşlarının – yıllık tatil hakları Türkiye’den çok daha fazladır. Örnek verecek olursak; Almanya’da bir çalışanın minimum 4 hafta tatili varken, ülkemizde 0-5 yıl arasında belirli bir firmada çalışan kişinin tatil süresi 14 gündür. Buna göre Avrupa’da yaşayanların yaz ayları – aynı ülkemizdeki okulların tatil olması mantığı ile düşünürsek – daha fazla tatil dönemi ile geçmektedir. Yaz aylarında benzer şekilde sosyal çalışmaların yoğunluğu – bir insani eğilim olarak – daha az olmaktadır. Bu gibi sebepler, kısa dönem AGH projelerin sayısı yaz döneminde çok daha azdır.

Tavsiyemiz: Kısa dönem AGH projesine katılmak istiyorsanız, “illa da yaz dönemi olsun!” demeyin, çünkü elinizin boş kalma olasılığı çok fazladır. Kısa dönem AGH için en mantıklı tercih, üniversite öğrencisi iseniz okula gitmemek ya da üniversite öncesinde/sonrasında bir projeye katılmak olmalıdır.

Hatırlatma: Bir kişi ancak bir kez kısa dönem AGH projesine katılabilir. Sonrasında ise 12 aya tamamlayacak bir uzun dönem (2-12 ay) AGH projesine de yalnızca bir kez katılabilir. Uzun dönem AGH projesine katılanlar (59 gün üstü) bir daha programdan yararlanamaz.

yorumlar

Bir cevap yazın