BAŞVURU TARİHİ

“Bir AGH projesine ne zaman başvuru yapabilirim?” diye merak edenlerin bu konuda bilmesi gereken önemli bir nüans bulunmaktadır. Projeleri yürüten kurumların (ev sahibi-gönderen-koordinatör kurum) Ulusal Ajanslara proje başvurusu yapması ile gönüllülerin proje başvurusu yapması durumları farklıdır. Bu durumları ve farklı başvuru yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz:

1. Kuruluşların Ulusal Ajanslara olan Proje Başvurusu

AGH gönüllüsü almak isteyen yurt dışındaki Ev Sahibi Kuruluşlar, projelerini ve almak istedikleri gönüllünün adını, kendi Ulusal Ajansları’na yıl boyunca 3 kez sunabilirler. Bu tarihler 2 Şubat, 26 Nisan, 4 Ekim’dir.

  • Öncelikle bir Gönderen Kuruluş’unuz olmalı ve sizi başvuru süreci konusunda desteklemeli, belgelerinizin hazırlanması ve başvurusunda size destek olmalı. (detaylı bilgi: http://avrupagonulluhizmeti.com/agh-kurulus-bulma/)
  • Sonrasında başvurularınıza başlarsanız ve Ev Sahibi Kuruluş’lar ile iletişime geçersiniz. Ev Sahibi Kuruluşların listesini EVS Database’den bulabilirsiniz.
  • Bu başvurunun zamanında yapılabilmesi için sizi kabul edecek bir Ev Sahibi Kuruluş’u bu tarihlerden en geç 5 gün önce bulmuş olmalısınız.
  • Son başvuru tarihine 10 günden az süre kala bulmuş olacağınız bir Ev Sahibi Kuruluşun Gönderen Kuruluşunuz ile bağlantı kurarak gerekli ve imzalı belgeleri alması, sizin adınıza dosya hazırlayıp, bütçe oluşturması ve bu dosyayı kendi Ulusal Ajans’ına zamanında sunması, yani başvurunuzun son başvuru tarihine yetişmesi olasılığı çok düşük olacaktır.

Not: Son başvuru tarihi, sizin Gönderen Kuruluş ya da yurt dışındaki bir Ev Sahibi Kuruluş’a başvuru tarihiniz değildir. Gönderen ve Ev Sahibi Kuruluş’unuzu bulduktan sonra Koordinatör Kuruluş’un (Gönderen veya Ev Sahibi Kuruluştan birisidir) proje hibesi alabilmek için hazırlayacağı başvuruyu kendi Ulusal Ajansı’na sunma tarihidir.

  • Başvurunuzun sunulduğu ülkenin Ulusal Ajans’ı, o dönemde aldığı başvuru sayısına, verebileceği hibeye, gönüllü adayları ve projelerin bir birine uygunluğuna göre, başvuran gönüllülerinin ihtiyaç durumuna göre tüm dosyaları inceleyerek aldığı dosya sayısına göre 8-12 hafta arasında bir yanıt vermektedir. Yani yanıt olumlu olsa bile bekleme süreniz en az 2-3 ayı bulacaktır.
  • Proje başvurunuzun, projenizin gönderildiği Ulusal Ajans tarafından onaylanması sonrasında, pasaport çıkarmanız (2-10 gün) ve vize almanız (ülkesine göre 1 –10 hafta), Gönderen Kuruluş veya Ulusal Ajans tarafından düzenlenen ve katılımın zorunlu olduğu Ayrılış Öncesi Eğitime (1-3 gün) katılmanı gerekecektir. Sonuç olarak;
  1. proje başvurusu 2 Şubat’ta yapılanlar en erken 1 Mayıs’ta;
  2. proje başvurusu 26 Nisan’da yapılanlar en erken 1 Ağustos’ta;
  3. proje başvurusu 4 Ekim’de yapılanlar en erken 1 Ocak’ta projelerine gidebilirler.

Gidiş tarihleri vize işlemlerinin sonuçlanma sürecine bağlı olarak daha da uzayabilir.

Not: Katılmak istediğiniz AGH projesini eğer kendiniz bulmak, buna bağlı olarak istediğiniz ülke ve projeyi daha fazla alternatif arasından seçmek istiyorsanız bu adımları takip etmek daha yararlı olacaktır. Özellikle Batı ve Kuzey Avrupa’daki kurumların çoğu bu şekilde bir başvuru yöntemi uygulamaktadır. Gönüllülerini proje başvurusunun hemen öncesinde seçmek istemektedirler. Gönüllü seçimini bu kadar öncesinde titizlikle yapan kuruluşlar için Gönderen Kuruluş’un referansı da önemlidir.

2. Gönüllülerin Kuruluşlara olan Proje Başvurusu

Bu durumda ise proje başvuru yapabilmek için gönüllü açısından herhangi bir tarih bulunmamaktadır. Gönüllüler, istedikleri zaman başvuru formlarını hazırlayarak, önce Gönderen Kuruluş bulabilir ve sonrasında Ev Sahibi Kuruluşlara başvuru yapabilir. Gönüllüler bu aşamada:

a) Halihazırda yürütülen projelerine gönüllü arayan kuruluşlara başvuru yapabilir: Bu durumda gönüllü adayı, Türkiye’den hangi kuruluşa başvuru yapıyorsa gönüllünün Gönderen Kuruluşu o olacaktır. Örneğin: Web sitemiz www.avrupagonulluhizmeti.com adresindeki proje duyuruları çoğunlukla Gönüllü Hareketi’ne aittir ve duyurusu yapılan bu projelerin Gönderen Kuruluşu da Gönüllü Hareketi’dir. Eğer daha önce başka bir Gönderen Kuruluş bulduysanız ve bu sayfadaki projelere başvuru yapıyorsanız, Gönderen Kuruluşunuzu değiştirmeniz gerekecektir.

Bu şekilde farklı kuruluşların duyurularından yola çıkarak projelere başvuru yapıyorsanız, çok fazla başvuru yapan kişi arasından seçime gireceğinizi bilmelisiniz. Çünkü genellikle kolay gibi görünen yöntem olduğundan dolayı, bu duyuru yöntemi sonrası kuruluşlar çok çeşitli başvurular alırlar. Genellikle de kuruluşlar yaptıkları duyuru sonrasında önceliği kendi gönüllülerine, kendi şehrinden gençlere veya gönüllülük deneyimi olan gençlere verirler. 

b) Ev Sahibi Kuruluşlara yukarıda bahsedilen (1) Kuruluşların Ulusal Ajanslara olan Proje Başvurusu: Bu durumda ise, yapacağınız şey karar vermek olacaktır. Örneğin; Fransa’da bir projeye katılmak istiyorsunuz ve EVS Database aracılığıyla kuruluşlar ile iletişime geçmeye başladınız, başvurularınızı gönderdiniz. Fransa’daki bir kuruluş sizi kabul etti ancak Fransız Ulusal Ajansı’na Şubat ayında proje başvurusu yapacağını söyledi. 3 ay içerisinde Fransız Ulusal Ajansı proje sonuçlarını açıkladığında ve bu kuruluşun projesi kabul edildiğinde ancak bu projeye katılabilirsiniz. Proje, Eylül ayında başlıyor ise kuruluş ve projenizi bulmuş olmanıza rağmen 8 aylık bir süre (Ocak’tan Eylül’e) beklemiş olabilirsiniz. 

Bu yöntemde ise, gönüllüler AGH sürecinde daha aktif rol aldıkları için projelerin bir paydaşı olurlar ve süreci daha iyi desteklerler. Çünkü bu sürecin iyi işlediği durumda, projelerin en önemli unsurları olarak katılarak, daha çok şey öğrenerek ve tecrübe edeceklerini bilirler. Aynı şekilde kuruluşların işlerini zaten profesyonel bir şekilde yaptıklarını da daha iyi görürler.

yorumlar