Başvuru Formları

ESC başvurunu gerçekleştirmek için Gönüllü Hareketi Derneği‘nin web sitesinde bulunan Gönüllü Başvuru Formu’nu öncelikle doldurman gerekiyor. 

Avrupa Gençlik Portalı (European Youth Portal) sitesinden “young person” olarak kayıt olman ve ESC numarası alman gerekiyor. Avrupa Gençlik Portalı’ndaki veritabanı üzerinden projelere başvuru yapabilmen için portala kayıt olman ve ESC numarasının olması gerekmektedir. Projelere başvuru, kabul ve hazırlıklar ile ilgili tüm aşamalara ESC numarasına ihtiyacın olacak.

Europass CV ve Motivasyon Mektubu’nu da bununla birlikte hazırlamalısın. Bu başvuru belgelerinin nasıl doldurulacağı ve dikkat edilmesi gereken noktalar konusundaki detaylı bilgiye ilgili sayfalardan ulaşabilirsin. 

  1. Europass CV
  2. Motivasyon Mektubu

Gönüllü Başvuru Formu’nu doldurman Gönüllü Hareketi Derneği’ni gönderen kuruluş olarak kendine seçtiğin anlamına gelir. Bu doğrultuda başka bir kuruluş ile iletişime geçmenize, başvuru yapmanıza gerek yoktur. Her gönüllünün yalnızca bir gönderen kuruluşunun olması ve başından sonuna kadar o kuruluş ile tüm başvuru sürecini yürütmesi önemlidir.

Europass CV ve Motivasyon Mektubunun doldurulması ile birlikte gerekli olan tüm başvuru belgeleri hazırlanmış olur. Bu belgelerin tamamlanması, gerekli revizyonlar sonrasında son haline getirilmesinin ardından başvurulara başlamak gerekir. Bunlar dışında başvurular için başka bir belgenin hazırlanmasına ihtiyaç yoktur.

Diğer formlar: Bazı Ev Sahibi Kuruluşlar (ESK) gönüllülerini, proje faaliyetlerine uyumluluğu ve çevresel şartlar konusunda daha yakından tanımak için başvuru formu gönderebiliyor. Bir projeye başvuru yaptığında, o kurumdan başka bir başvuru formu doldurman istenebilir. Eğer böyle bir formu alırsan eksiksiz bir şekilde doldurman önemli. Formu gönderen gönüllü adayları arasından değerlendiriliyor olursun. İyi ve özenle hazırlanmış bir başvuru formu, kabul alma şansını elbetteki artıracaktır. 

Gördüğün gibi, bir uluslararası projede gönüllü olabilmen için doldurman gereken form sayısı 3 ya da 4 tane oluyor. Bu nedenle gerekli dökümanları doldururken sabırlı olmalı, aceleye getirmemeli ve özen göstermelisin.

yorumlar