AGH’ye Nasıl Başvuru Yapılır?

Merhaba 🙂

Bugün Gençlik Çalışmaları yaptığım ilk günden bu yana en çok duyduğum sorunun cevabını yazmaya niyetlendim.

Soru: “Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne Nasıl Başvuru Yapılır?”

Herkes Avrupa Gönüllü Hizmeti nedir? Ne değildir? Proje Veritabanı, CV, Motivasyon Mektubu falan filan derken… kafaları iyice karıştırdığını gördüm ve ortalıkta bir sürü bilgi kirliliği var.

Bu başlıkta başvuru işini nasıl yapmalının kısa özetini yazacağım. Sonra başka yazılarla bu içeriği desteklemeye çalışacağım.

İstediğiniz bir AB ülkesinde ya da komşu ortak ülkelerden birinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dâhilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 17-30 yaş arasındaki tüm gençlerimize açıktır.

Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği’nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar.

Programa katılmak için tek şart 17-30 yaş arasında olmaktır! Yabancı dil zorunluluğu bulunmamakla birlikte, proje içeriğinde interaktif konuşma faaliyeti yer alıyorsa; temel düzeyde İngilizce becerisi istenebilir.

AGH ile Neler karşılanıyor?

  • Yol masraflarınız kilometre hesabına göre verilen bir bütçe ile karşılanıyor.
  • Yemek, konaklama, vize ve sigorta masraflarınızın tamamı karşılanıyor.
  • Ayrıca gidilen ülkeye göre önceden belirlenmiş bir cep harçlığı karşılanıyor.

Gönüllü: Projeye katılacak olan 17 – 30 yaş arasındaki genç. Yani siz.

Ev Sahibi Kuruluş: Yurt dışında bulunan gönüllülük faaliyetini gerçekleştireceğiniz dernek, vakıf, ab ofisi vb. kuruluştur.

Gönderen Kuruluş: Yurt dışında bir Avrupa Gönüllü Hizmeti projesine katılmanız için gitme işlemlerinizi halledecek olan kuruluştur. (İstanbul Arel Üniversitesi gönderen kuruluş olmaya yetkili bir kuruluştur)

Koordinatör Kuruluş: Yurt dışına gönüllülük için gideceğiniz süre boyunca projenizin idari ve mali işlerini yürüten ve Ulusal Ajans’a karşı sorumlu olan kuruluştur.

Ulusal Ajans: Avrupa Komisyonu adına ülkelerde bütçeyi yürüten ve projenizin hibesini sağlayan kuruluşlardır.

Mentor: Avrupa Gönüllü Hizmeti boyunca ev sahibi kuruluşta size destek olmak üzere atanan rehber kişi. Bu kişi sizin gönüllü olarak gittiğiniz ülkeye entegrasyonunuz için yardımcı olacak kişidir.

Volunteer: Gönüllü

AGH: Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin kısa adı

European Voluntary Service: Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin İngilizce adı

EVS: Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin İngilizce kısa adı

Mentor: Rehber

National Agency: Ulusal Ajans

Sending Organisation: Gönderen Kuruluş

Receiving Organisation: Ev Sahibi Kuruluş

Coordinating Organisation: Koordinatör Kuruluş

Avrupa Gönüllü Hizmeti projelerine katılman için iki farklı yol var. Bu yollardan ikisinden birini izleyebilir ve program kapsamında gönüllü olarak yurt dışına gidebilirsin.

Ama iki yoldan önce ilk yapman gereken şey kendine Türkiye’de bir Gönderen Kuruluş bulmak.

Türkiye’deki size en yakın Gönderen Kuruluşa ulaşmak için http://europa.eu/youth/evs_databaseadresine girerek sol taraftaki arama menüsünde şehir kısmına yaşadığınız şehri ya da yakınlardaki şehirleri girerek arama yapabilirsiniz. Bulduğunuz kuruluşa e-posta atarak, ya da telefonla arayarak ya da direk yüzyüze görüşmeye giderek iletişime geçebilirsiniz.

1. Yol: Türkiye’de bulunan Gönderen Kuruluşların ortak olduğu projelere dâhil olabilirsin!

Bunun için tek yapman gereken Türkiye’deki Gönderen Kuruluşların sosyal medya hesaplarında bulunan duyurular kısmında var olan Avrupa Gönüllü Hizmeti proje ilanlarını takip edip online başvuru yapmak. Bu yol sizin için en kolay yoldur.

2. Yol: Kendin bir proje bulup, Türkiye’de hali hazırda bulduğun gönderen kuruluş ile yurt dışında bulduğun proje sahibi ev sahibi kuruluşu iletişime geçirmek ve bu projeye dâhil olmak.

Bunun için ise aşağıdaki yolları izlemen gerekmektedir;

  1. İlk olarak kendime bir gönderen kuruluş bulmalıyım. Yani bir dernek, vakıf, belediye vb. (yukarıda anlattığım yol ile) İlk adım tamam!
  2. Şimdi yine şu linkten http://europa.eu/youth/evs_database adresine girerek bu sefer de Avrupa’da ev sahibi olarak akredite olmuş kurumların listesinden, kendime bir ev sahibi kurum bulmalıyım. Bu sayfadan bu defa “Organisation country” bölümünden gitmek istediğin ülkeyi seç. Örneğin, Almanya’daki bir Sivil Toplum projesinde gönüllü olarak çalışmak istiyorsan “Germany” diye seçip altta “Receiving Organisation” (Ev sahibi kurum) butonuna bas. Proje türünü belirlemede biraz daha net olmak istersen, bununla ilgili olarak “Organisation topics” kısmına girip buradan “tarım, çevre, hayvanlar, çocuklar, sanat, eğitim vb.” konuları seçerek daha belirgin bir arama da yapabilirsin. Gelen sayfadan ismi gözüken akredite Ev sahibi kurum profillerini okuyarak gönüllülere ne tür projelerde yer vermek istediklerini okumalısın.
  3. Çok güzel projeler buldum şimdi ne yapsam? Bulduğum en az 10 projenin çıktılarını alıp gönderen kuruluşumun kapısına dayanmalı.
  4. Şimdi İngilizce özgeçmişimi (CV) hazırlayabilirim. CV hazırlamak için buradaki linke tıklayarak faydalanabilirsin. Ardından neden Avrupa Gönüllü hizmeti yapmak istediğimi, kişisel özelliklerimi, Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin bana ne kazandıracağını anlatan birkaç paragraftan oluşan motivasyon mektubu yazmalıyım. Bir motivasyon mektubunda bulunması gereken detayları görmek istersenburayı tıklayabilirsin.
  5. Gönderen kuruluşum benim adıma öz geçmişimi, motivasyon mektubumu, kuruluşları hakkındaki bilgiyi ve benim için bir tavsiye mektubunu iliştirip ev sahibi kuruluşlara başvuruda bulunacak.
  6. Cevap geldi. Olumlu olumsuz, olumlu ise nihayet bir projeden kabul aldım.
  7. Şimdiiiiii hemen çantamı hazırlayıp yola mı çıkmalı? Hayıııııır! Öncelikle kabul aldığın proje e-postasını Türkiye’deki Gönderen Kuruluşuna e-posta olarak iletmelisin. Sürecin bundan sonrasını Gönderen Kuruluşunuz sizin için takip edecektir.

Dilerseniz sorularınızı eurodesktr@eurodesk.eu adresi aracılığıyla gönderebilirsiniz. Sorularınız en geç 3 gün içerisinde cevaplandırılacaktır.

KAYNAK: Mehmet Çetinkaya

yorumlar

Bir cevap yazın