AGH’deki İletişim Krizlerini Nasıl Çözerim?

Çok kültürlü, çok dilli, çok yönlü ve çok farklı AGH projeleri çok fazla insanın projelerde yer alması ile devam ederken, muhtemel krizlerin yaşanması çok olağandır. Yaşamımızın her alanında bir problemle, bir krizle her an karşılaşmamamız içten bile değil. Ya hoca takar, ya patron bizi sevmez, ya biri verdiği sözü tutmamıştır, ya hayallerimizi gerçekleştiremiyoruzdur, ya da yeterince desteklenmiyoruzdur. Sebepleri çok fazla ve çok farklı olabilir. Önemli olan bu sorunlara, yaşanan krizlere nasıl çözümler bulduğumuzdur.

AGH projeleri de, hayattan bir kesit, bir yaşam tecrübesi, uluslararası bir gönüllü çalışma deneyimi olduğu için yaşanan problemler karşısında öncelikli olan iyi niyetli bir çözüm bulma arayışını en ön planda tutmaktır. Web sitemiz aracılığıyla her gün 10’a yakın mail alıyoruz ve hepsini tek tek, özenle yanıtlıyoruz. Gelen sorulardan bir tanesi halihazırda AGH projesine Yunanistan’da devam eden Burcu arkadaşımızdan geldi. Birkaç günlük e-posta trafiği ile Burcu’nun yaşadığı soruna ışık tutmaya çalışırken, bu durumu başka gönüllülerin ya da gönüllü adaylarının yaşayabileceğini düşünerek paylaşmak istedik. Burcu’ya sorusu için teşekkür ediyoruz. Burcu’nun sorunu şu: 

Size bir sorum olacak. 1 ay sonra bazı sağlık problemlerinden dolayı Yunanistan’daki projemi bırakmak durumundayım. Ancak hali hazırda 2 ay sonra Türkiye’den Almanya’ya uçak biletim var. Ancak hosting organizasyonum gidemeyeceğimi vizemin iptal olacağını belirtti. Ancak vizem hazirana kadar geçerli. Konsolosluğu aradım ancak farklı şeyler söylüyorlar. Böyle bir durum söz konusu olabilir mi?

Maillerimizde Burcu’ya detaylı bir şekilde cevap verdik. Ancak her AGH gönüllüsü için ortak olan nokta burada şudur. Gerçekten önemli bir sorun ile karşılaştığımda ne yapacağım? Kimlerle iletişim kuracağım? konusudur. Özetleyecek olursak;

 • Projenizin mentörü ile sağlıklı bir iletişim kurarak, yaşadığınız problemleri, olabildiğince objektif olarak paylaşınız.
 • Mentörünüzün, proje faaliyetlerinizi gerçekleştirdiğinizi çalışma arkadaşlarınız (collegues)  ile konuşmasını isteyin.
 • Sorununuzu çözmek için ortak toplantılar yapın.
 • Mentörünüzün proje koordinatörünüz ile görüşmesini, yaşadığınız sorunun farkına varmasını sağlayın.
 • Mentör ve proje koordinatörünüz ile ortak toplantılar yapın.
 • Mentörünüz ile sonuç alamıyorsanız, proje koordinatörünüz ile görüşmeyi tercih edin. 
 • Proje koordinatörünüzün öncülüğünde, mentör ve/veya çalışma arkadaşlarınızla toplantılar yapmayı deneyin.
 • Eğer proje koordinatörünüz ve mentörünüz ile yaptığınız görüşmelerden sonuç alamıyorsanız, Türkiye’deki gönderen kuruluşunuz ile iletişime geçin ve durumu tüm detayları ile anlatın.
 • Gönderen kuruluşunuzun, Ev Sahibi Kuruluşunuz ile iletişim geçip, durum çözüm bulmalarını sağlayın.
 • O da mı olmadı, son çare Türkiye Ulusal Ajansı. Durumu izah eden bir mail hazırlayıp, yukarıdaki tüm adımları denedikten sonra, AGH Uzmanları ile iletişime geçin. 3 gün içerisinde büyük ihtimalle cevap alacak ve de çok yakında bir çözüm bulacaksındır, yaşadığın soruna. 

Olası bir kriz veya problemi çözmek için bu adımları izlemek gerçekten çok önemli. Hiyerarşik olmaktan çok, proje süreçlerini yakından takip eden kimler ise sorunu onlarla çözmek ve sürecin sonunda sağlıklı ve doğru bir iletişim kurmuş olarak projeye devam etmek açısından. Yaşadığınız bir problem olduğunda, şu soruları kendinize sormayı ihmal etmeyin. 

 • Yaşadığım sorun, benim daha önceden öngördüğüm ancak projeye katılmak için kuruluşlar paylaşmadığım bir sorun mu?
 • Yaşadığım sorun, gerçekten sorun diyebileceğim bir şey mi?
 • Yaşadığım sorun, benim bir kuruntum ya da yüksek bir beklentim olabilir mi?
 • Yaşadığım sorun, projenin tüm ortakları tarafından sorun olarak ele alınabilecek bir konu mu?
 • Yaşadığım sorun, …

Bu sorular önemli ve çoğaltılabilir. Problem ve krizlerin aşılmasındaki en önemli nokta, engellerin makul bir çözümle aşılmasının ardından proje süresinin önceden belirlendiği tarihlerde sona erdirilmesi olacaktır. Aksi haldeki, proje sonlandırma, ayrılma, iptal etme durumlarında Ulusal Ajans‘a bilgi verilmesi gerekmektedir. 

Tüm AGH Gönüllüleri ve adaylarına sorunsuz projeler diliyoruz. Yaşadığınız sorunları ve soruları bizimle çekinmeden paylaşabilirsiniz. Destek olmaya ve bilgilendirme yapmaya devam edeceğiz. 

Not: Burcu’nun Gönderen Kuruluş”unun bilgisini yanlış anlaşılmaması için paylaşmıyoruz. 

Yazar: Sertaç ŞipkaGönüllü Hareketi

yorumlar

Bir cevap yazın