BAŞVURU TARİHLERİ

“Bir AGH projesine ne zaman başvuru yapabilirim?” diye merak edenlerin bu konuda bilmesi gereken önemli bir nüans bulunmaktadır. Projeleri yürüten kurumların (ev sahibi-gönderen-koordinatör kurum) Ulusal Ajanslara proje başvurusu yapması ile gönüllülerin proje başvurusu yapması durumları farklıdır. Bu durumları ve farklı başvuru yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz:

1. Kuruluşların Ulusal Ajanslara olan Proje Başvurusu

AGH gönüllüsü almak isteyen yurt dışındaki Ev Sahibi Kuruluşlar, projelerini ve almak istedikleri gönüllünün adını, kendi Ulusal Ajansları’na yıl boyunca 3 kez sunabilirler. Bu tarihler 2 Şubat, 26 Nisan, 4 Ekim’dir.

 • Öncelikle bir Gönderen Kuruluş’unuz olmalı ve sizi başvuru süreci konusunda desteklemeli, belgelerinizin hazırlanması ve başvurusunda size destek olmalı. (detaylı bilgi: http://avrupagonulluhizmeti.com/agh-kurulus-bulma/)
 • Sonrasında başvurularınıza başlarsanız ve Ev Sahibi Kuruluş’lar ile iletişime geçersiniz. 
 • Bu başvurunun zamanında yapılabilmesi için sizi kabul edecek bir Ev Sahibi Kuruluş’u bu tarihlerden en geç 5 gün önce bulmuş olmalısınız.
 • Son başvuru tarihine 10 günden az süre kala bulmuş olacağınız bir Ev Sahibi Kuruluşun Gönderen Kuruluşunuz ile bağlantı kurarak gerekli ve imzalı belgeleri alması, sizin adınıza dosya hazırlayıp, bütçe oluşturması ve bu dosyayı kendi Ulusal Ajans’ına zamanında sunması, yani başvurunuzun son başvuru tarihine yetişmesi olasılığı çok düşük olacaktır.

Not: Son başvuru tarihi, sizin Gönderen Kuruluş ya da yurt dışındaki bir Ev Sahibi Kuruluş’a başvuru tarihiniz değildir. Gönderen ve Ev Sahibi Kuruluş’unuzu bulduktan sonra Koordinatör Kuruluş’un (Gönderen veya Ev Sahibi Kuruluştan birisidir) proje hibesi alabilmek için hazırlayacağı başvuruyu kendi Ulusal Ajansı’na sunma tarihidir.

 • Başvurunuzun sunulduğu ülkenin Ulusal Ajans’ı, o dönemde aldığı başvuru sayısına, verebileceği hibeye, gönüllü adayları ve projelerin bir birine uygunluğuna göre, başvuran gönüllülerinin ihtiyaç durumuna göre tüm dosyaları inceleyerek aldığı dosya sayısına göre 8-12 hafta arasında bir yanıt vermektedir. Yani yanıt olumlu olsa bile bekleme süreniz en az 2-3 ayı bulacaktır.
 • Proje başvurunuzun, projenizin gönderildiği Ulusal Ajans tarafından onaylanması sonrasında, pasaport çıkarmanız (2-10 gün) ve vize almanız (ülkesine göre 1 –10 hafta), Gönderen Kuruluş veya Ulusal Ajans tarafından düzenlenen ve katılımın zorunlu olduğu Ayrılış Öncesi Eğitime (1-3 gün) katılmanı gerekecektir. Sonuç olarak;
 1. proje başvurusu 2 Şubat’ta yapılanlar en erken 1 Mayıs’ta;
 2. proje başvurusu 26 Nisan’da yapılanlar en erken 1 Ağustos’ta;
 3. proje başvurusu 4 Ekim’de yapılanlar en erken 1 Ocak’ta projelerine gidebilirler.

Gidiş tarihleri vize işlemlerinin sonuçlanma sürecine bağlı olarak daha da uzayabilir.

Not: Katılmak istediğiniz AGH projesini eğer kendiniz bulmak, buna bağlı olarak istediğiniz ülke ve projeyi daha fazla alternatif arasından seçmek istiyorsanız bu adımları takip etmek daha yararlı olacaktır. Özellikle Batı ve Kuzey Avrupa’daki kurumların çoğu bu şekilde bir başvuru yöntemi uygulamaktadır.

2. Gönüllülerin Kuruluşlara olan Proje Başvurusu

Bu durumda ise proje başvuru yapabilmek için gönüllü açısından herhangi bir tarih bulunmamaktadır. Gönüllüler, istedikleri zaman başvuru formlarını hazırlayarak, önce Gönderen Kuruluş bulabilir ve sonrasında Ev Sahibi Kuruluşlara başvuru yapabilir. Gönüllüler bu aşamada:

 1. Halihazırda yürütülen projelerine gönüllü arayan kuruluşlara başvuru yapabilir: Bu durumda gönüllü adayı, hangi kuruluşa başvuru yapıyorsa gönüllünün Gönderen Kuruluşu o olacaktır. Örneğin: Web sitemiz www.avrupagonulluhizmeti.com adresindeki proje duyuruları çoğunlukla Gönüllü Hareketi’ne aittir ve duyurusu yapılan bu projelerin Gönderen Kuruluşu da Gönüllü Hareketi’dir. Eğer daha önce başka bir Gönderen Kuruluş bulduysanız ve bu sayfadaki projelere başvuru yapıyorsanız, Gönderen Kuruluşunuzu değiştirmeniz gerekecektir.
 2. Ev Sahibi Kuruluşlar sizi yukarıda bahsedilen (1) Kuruluşların Ulusal Ajanslara olan Proje Başvurusu: Bu durumda ise, yapacağınız şey karar vermek olacaktır. Örneğin; Fransa’daki bir kuruluş sizi kabul etti ancak Fransız Ulusal Ajansı’na Şubat ayında proje başvurusu yapacağını söyledi. 3 ay içerisinde Fransız Ulusal Ajansı proje sonuçlarını açıkladığında ve bu kuruluşun projesi kabul edildiğinde ancak bu projeye katılabilirsiniz. Proje, Eylül ayında başlıyor ise kuruluş ve projenizi bulmuş olmanıza rağmen 8 aylık bir süre (Ocak’tan Eylül’e) beklemiş olabilirsiniz. 


Sıkça Sorulan Sorular

 • AGH’ye katılmak için 17-30 yaş arasında olmak gerekiyor. 30 yaşındayım, katılıp katılamayacağımı öğrenebilir miyim?

Doğum tarihinize göre bir AGH projesine katılıp katılamayacağınızı öğrenmek için ilgili bağlantıdaki excel dosyasını indirip, ilgili yerlere doğum tarihinizi yazarak katılım durumunuzu görüntüleyebilirsiniz. Dosyayı indirmek için tıklayınız… Burada tek bilmeniz gereken, katılacağınız projenin başvurusunun hangi tarihte Ulusal Ajans’a yapıldığı olacaktır. 

 • AGH projelerini kendimiz mi yazıyoruz, yoksa gönderen kuruluş mu bize bir projeye yerleştiriyor?

AGH projenizi kendiniz yazmıyorsunuz. AGH kuruluşların projeleri yazdığı ve koordinasyonunu yürüttüğü bir projedir. Bu projelere gönüllüler sadece katılım gösterir. Gönderen kuruluş gönüllüleri halihazırda ortaklık sağladığı bir projeye ortak olduğu taktirde gönüllüyü bir projeye yerleştirebileceği gibi, tercih edilen gönüllünün kendi ev sahibi kuruluşunun ve projesini bulmasıdır.

 • Yaz döneminde, tatilde, bir AGH projesine katılmak istiyorum, mümkün mü?

Yaz döneminde bir AGH projesine katılmak mümkündür. Ancak kısa dönem AGH projelerinin (yani 0-2 ay) imkanı kısıtlı veya dezavantajlı gençler için olduğu unutulmamalıdır. Bu imkanı kısıtlılık daha çok ekonomik, sosyal ve eğitimsel engeller olabilmektedir. Bu nedenle kısa dönem AGH taleplerinizi iletmeden önce, kendi imkanlarınız ile yurtdışına çıkıp çıkamayacağınızı değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu konuda daha detaylı bilgiler içeren yazılarımızı okuyabilirsiniz: http://avrupagonulluhizmeti.com/category/gonulluler-icin-ipucu/