BAŞVURU TARİHLERİ

AGH gönüllüsü almak isteyen yurt dışındaki Ev Sahibi Kuruluşlar, projelerini ve almak istedikleri gönüllünün adını, kendi Ulusal Ajansları’na yıl boyunca 3 kez sunabilirler.

Bu tarihler 2 Şubat, 26 Nisan, 4 Ekim’dir. Bu başvurunun zamanında yapılabilmesi için sizi kabul edecek bir Ev Sahibi Kuruluş’u bu tarihlerden en geç 5 gün önce bulmuş olmalısınız.

Son başvuru tarihine 10 günden az süre kala bulmuş olacağınız bir Ev Sahibi Kuruluşun Gönderen Kuruluşunuz ile bağlantı kurarak gerekli ve imzalı belgeleri alması, sizin adınıza dosya hazırlayıp, bütçe oluşturması ve bu dosyayı kendi Ulusal Ajans’ına zamanında sunması, yani başvurunuzun son başvuru tarihine yetişmesi olasılığı çok düşük olacaktır.

Önemli not: Son başvuru tarihi, sizin Gönderen Kuruluş ya da yurt dışındaki bir Ev Sahibi Kuruluş’a başvuru tarihiniz değildir. Gönderen ve Ev Sahibi Kuruluş’unuzu bulduktan sonra Ev Sahibi Kuruluş’unuzun sizin adınıza çıkartacağı bütçe ile hazırlayacağı dosyayı kendi Ulusal Ajansı’na sunma tarihidir.

Başvurunuzun sunulduğu ülkenin Ulusal Ajans’ı, o dönemde aldığı başvuru sayısına, verebileceği hibeye, gönüllü adayları ve projelerin bir birine uygunluğuna göre, başvuran gönüllülerinin ihtiyaç durumuna göre tüm dosyaları inceleyerek aldığı dosya sayısına göre 3-9 hafta arasında bir yanıt vermektedir. Yani yanıt olumlu olsa bile bekleme süreniz 2 ayı bulabilmektedir.

Proje başvurunuzun, projenizin gönderildiği Ulusal Ajans tarafından onaylanması sonrasında, pasaport çıkarmanız (2-10 gün) ve vize almanız (ülkesine göre 1 –10 hafta), Gönderen Kuruluş veya Ulusal Ajans tarafından düzenlenen ve katılımın zorunlu olduğu Ayrılış Öncesi Eğitime (1-3 gün) katılmanı gerekecektir. Sonuç olarak;

  • proje başvurusu 2 Şubat’ta yapılanlar en erken 1 Mayıs’ta;
  • proje başvurusu 26 Nisan’da yapılanlar en erken 1 Ağustos’ta;
  • proje başvurusu 4 Ekim’de yapılanlar en erken 1 Ocak’ta projelerine gidebilirler.

Gidiş tarihleri vize işlemlerinin sonuçlanma sürecine bağlı olarak daha da uzayabilir.

Doğum tarihi kontrolü: Doğum tarihinize göre bir AGH projesine katılıp katılamayacağınızı öğrenmek için ilgili bağlantıdaki excel dosyasını indirip, ilgili yerlere doğum tarihinizi yazarak katılım durumunuzu görüntüleyebilirsiniz. Dosyayı indirmek için tıklayınız