Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Fırsatları

Antalya Büyükşehir Belediyesi, gençlere Portekiz, Romanya, Bosna Hersek, Saray Bosna ve Makedonya’da gönüllü hizmet sunma fırsatı sağlıyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, belediyenin Dış İlişkiler Daire Başkanlığınca hazırlanan ve Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen Avrupa Gönüllü Hizmeti projeleri “Kültür Köprüsü 1, Kültür Köprüsü 2, Kültür Köprüsü 3” ile gençler, Portekiz, Romanya, Bosna Hersek, Saray Bosna ve Makedonya’daki sivil toplum kuruluşlarında bir ay çalışarak, gönüllü hizmet sunuyor.

Projeye 17-30 yaş arası gençler kabul edilirken yol, pasaport ve barınma masrafları Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor. Yabancı dil öğrenme imkanı bulan gönüllü gençlerin, yurt dışında bulundukları süre içinde yerel ulaşım giderleri de karşılanırken, masrafları için belirli bir miktarda para da veriliyor.

44 Genç Avrupa Kapılarını Araladı

Sosyal, eğitim ve kültürel geçmişlerine bakılmaksızın, sadece dil yeterliliği aranan gençler, proje ile yabancı dil seviyelerini daha da geliştirerek kültürler arası diyaloğu sağlıyor. Gençlerin aktif vatandaşlık, dayanışma ve hoşgörü duygularının gelişmesi, vizyonunun artması ve onların Avrupa Birliği’nin geleceğinin şekillenmesinde rol almaları için yürütülen AB projeleri ile Büyükşehir Belediyesi şu ana kadar 44 genci yurt dışına gönderdi.

Öte yandan Ulusal Ajansın desteklediği proje kapsamında Portekiz ve Romanya’dan gelen gönüllüler Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ağırlanıyor. Gönüllüler belediyede çalışırken, kendi kültürlerini tanıtıp, Türk kültürünü öğreniyor.

Kasım ayında son bulacak proje başvuruları Antalya Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığına yapılıyor.

Herkes duysun diye...Share on Facebook10Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Pin on Pinterest0Email this to someone

yorumlar

Bir Cevap Yazın