Gönderen Kuruluş

Önce Gönderen Kuruluş Bulunmalı

AGH projelerine katılmak isteyen gençlerin çoğunlukla ilk ilgilendiği konu, bir Ev Sahibi Kuruluş ve proje bulmak oluyor. Bazen AGH’nin ne tür program olduğunu bile öğrenmeden, “beni projeniz ile yurtdışına gönderir misiniz?” diyen birçok gencin sorusuyla karşı karşıya kalıyoruz. Halbuki AGH konusunda bilgi sahibi olan bir genç, normal şartlar altında, en son adımda bir Ev Sahibi Kuruluş bulması gerektiğini bilir.

Bir AGH projesinin gerçekleşmesi için 3 tarafın bir araya gelmesi gerekir. Bunlar; Gönderen Kuruluş, Ev Sahibi Kuruluş ve Gönüllüdür. Bir projenin gerçekleşebilmesi için ise bir ortaklık sağlanması gerekir. Bu ortaklığın gerçekleşme şekli ise 2’ye ayrılır:

 • Ev Sahibi Kuruluş ile Gönderen Kuruluş önceden ortak olmuştur. Ve Gönderen Kuruluş, Ev Sahibi Kuruluş’un projesine katılmak üzere bir Gönüllü aramaktadır.
 • Ev Sahibi Kuruluş’un bir projesi vardır. Henüz Gönderen Kuruluş ortaklığı yoktur. Ev Sahibi Kuruluş, önce Gönüllüsünü bulmak üzere bir duyuru yayınlar. Duyuruyu gören Gönüllü adayının, CV ve Motivasyon Mektubu hazırdır ve bir Gönderen Kuruluşu vardır. Bu Gönüllü, Ev Sahibi Kuruluş tarafından seçildikten sonra Gönderen Kuruluşu ile Ev Sahibi Kuruluşunun iletişime geçerek ortak olmasını sağlar.

Bu yöntemler dışında kurulan iletişim, proje bulma ve ortaklık yöntemlerinin, AGH’nin yazılı olmayan kuralları ve felsefesi ile ters düşebileceğini belirtmeliyiz. Gönderen Kuruluşunuzu, AGH sürecinin en başında bulmanız özellikle doğru bilgi almanız ve yönlendirilmeniz açısından önemlidir. Bu nedenle, öncelikle Gönderen Kuruluş bulunmasını tavsiye ediyoruz.

Gönderen Kuruluş: Gönüllü Hareketi

Gönüllü Hareketi, tüm Türkiye’deki gençlerin AGH programından yararlanması için çalışan (bkz. biz kimiz) akredite kuruluşlardan biridir. AGH programına katılmak istemeniz durumunda, Gönüllü Hareketi’ne gönderen kuruluş başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Başvuru Nasıl Yapılır?

Gönderen kuruluş talebinizi ve kısaca AGH bilgi/geçmişinizi anlatan bilgi içeren e-postayı, “Gönderen Kuruluş Talebi” konu bağlığı ile aşağıdaki başvuru belgelerini de ekleyerek evs@gonulluhareketi.org adresine gönderebilirsiniz. 

Europass CV ve Motivasyon Mektubu, İngilizce dilinde ve PDF formatında olmalıdır.

Başvuru Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Gönüllü Hareketi başvurunuzu aldıktan sonra 3 iş günü içerisinde size geri dönüş sağlar. Günde sadece 10-20 arasında mail ve ayrıca telefonlar aldığımız için bazı durumlarda 1-2 gün daha gecikmeli dönüş sağlıyoruz. Başvurunuzu aldıktan sonra;

 • Tüm başvuru belgelerinizi hem gönderen kuruluş hem de ev sahibi kuruluş gözüyle inceliyor,
 • Sizinle çeşitli kanallar aracılığıyla irtibat kuruyor, 
 • (varsa) Başvuru belgeleri üzerinde düzenlemeler için geri bildirimde bulunuyor,
 • Belgelerinizi son haline birlikte getiriyor,
 • Adınıza düzenlenmiş olan Gönderen Kuruluş Referans Yazısı‘nı veriyoruz,
 • Ev sahibi kuruluş ve proje bulma konusunda yol gösterici oluyoruz.

Bu süreç içerisinde, gönüllü aradığımız AGH projelerimiz olduğunda, Gönderen Kuruluşu olduğumuz ve Referans Yazısı verdiğimiz adaylar ile bu duyuruları da paylaşmaktayız. 

Bir Gönderen Kuruluş Olarak Gönüllü Hareketi:

 • Kendisi gençlere gönüllülük imkanları sunuyor,
 • Her daim gönüllüyü odak noktasına alan bir yaklaşım içerisinde,
 • AGH alanında tecrübeli ve sürece hakim,
 • Gönüllü adaylarını doğru bir şekilde yönlendirir,
 • Gönüllülere proje sonuna kadar destek olur.

(en son olarak) Ev Sahibi Kuruluşlara Başvuruyu Nasıl Yaparım?

Ev sahibi kuruluşlara EVS Database’den ulaşabileceğinizi söylemiştik. Sonrasında Europass CV, Motivasyon Mektubu ve Referans Yazısı ile bu kuruluşlara e-mail ile başvuru yapabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

 • Gönderen kuruluş aynı şehirde mi olmalı?

Hayır. Çünkü; böyle bir zorunluluk yoktur. AGH süreci boyunca; e-posta, telefonu ve skype gibi iletişim araçları aktif olarak kullanılmaktadır. Önemli olan AGH sürecinde sizi destekleyen ve bilgi veren kurumu bulmaktır. Bu anlamda Gönüllü Hareketi olarak birçok gence hem bilgilendirme yapıyor, hem de başka şehirlerde olan birçok gencin Gönderen Kuruluşu olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 • Kendi şehrimde gönderen kuruluş bulabilir miyim?

Evet bulabilirsiniz. Bunun için AGH veritabanını inceleyebilirsiniz. Eurodesk Türkiye Yerel Temas Noktalarına veya Eurodesk Türkiye’ye sorarak, hangi aktif(!) Gönderen Kuruluşların size destek olabileceğini öğrenebilirsiniz (bkz. soru sor). Bugün AGH akreditasyona sahip çok çeşitli kurum var: dernekler, vakıflar, meslek odaları, belediyeler, il milli eğitim müdürlükleri, valilik ofisleri, üniversiteler, vb. Bu akredite kuruluşların hepsini seçebilirsiniz. AGH konusunda başarılı işler yapan kamu kurumları olduğu gibi, gönüllüleri zor durumda kalan sivil toplum kuruluşları da vardır. Gönderen Kuruluş olarak seçeceğiniz ve seçileceğiniz kurumun, projeniz süresince sizi destekliyor olması en önemli konudur.

 • Başvurumu gönderirken mail içeriğim nasıl olmalı?

Başvuru yapmak ve mail göndermenin bir iletişim yöntemi olduğunu unutmamak gerekir. Yalnızca başvuru belgeleri eklenmiş ve gönderilmiş başvurular aldığımızda, gönüllü adayının bu başvuruyu bize yapıp yapmaması konusundaki özeni, dikkati, seçiciliği, vb. konusunda çekincelerimiz oluyor. Bu nedenle başvurularınızı bize yaptığınız, öyle genel bir mail oluşturup her kuruma göndermediğinizi anlamamız için, lütfen mailiniz içeriğinde kendinizi kısaca tanıtan, niyetinizi anlatan, AGH bilgi ve deneyiminizi olduğu kadarı ile aktaran bir mail içeriği ile başvurularınızı yapınız.

yorumlar